Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall bedriva tillverkning och försäljning inom livsmedelsbranschen, uthyrning av fastighet, äga lös och fast egendom, bedriva handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
| 2025-09* | 2024-09* | 2023-09* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 2 081 124 | 1 968 759 | 1 319 755 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 14 085 | 32 835 | 37 765 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 12 784 | 32 555 | 38 492 |
| Årets resultat (tkr) | 1 203 | 3 043 | 3 529 |
| Summa tillgångar (tkr) | 491 280 | 516 357 | 500 114 |
| Antal anställda | 430 | 426 | 331 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-09* | 2024-09* | 2023-09* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 2 081 124 | 1 968 759 | 1 319 755 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 14 085 | 32 835 | 37 765 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 12 784 | 32 555 | 38 492 |
| Årets resultat (tkr) | 1 203 | 3 043 | 3 529 |
| TILLGÅNGAR | 2025-09* | 2024-09* | 2023-09* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 172 138 | 198 636 | 151 446 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 319 142 | 317 722 | 348 668 |
| Tillgångar (tkr) | 491 280 | 516 357 | 500 114 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-09* | 2024-09* | 2023-09* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 240 625 | 239 423 | 236 381 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 11 027 | 27 118 | 36 149 |
| Avsättningar (tkr) | 16 474 | 16 376 | 12 969 |
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 223 153 | 233 441 | 214 616 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 491 280 | 516 357 | 500 114 |
| 2025-09* | 2024-09* | 2023-09* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 2 544 | 1 929 | 582 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 191 357 | 169 773 | 107 994 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 82 985 | 61 360 | 45 482 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-09* | 2024-09* | 2023-09* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 430 | 426 | 331 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 4 840 | 4 622 | 3 987 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 644 | 547 | 465 |
| Vinstmarginal | 0.7% | 1.7% | 2.9% |
| Soliditet | 50.6% | 50.1% | 52.5% |
| Kassalikviditet | 93.9% | 87.1% | 121.7% |
Johan i Hallen & Bergfalk AB ingår i en koncern med 16 bolag. Moderbolag är Johbeco AB och koncernmoderbolag är Litorina V Holding AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2024-12.
Bolaget skall bedriva tillverkning och försäljning inom livsmedelsbranschen, uthyrning av fastighet, äga lös och fast egendom, bedriva handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.